Zalety i lecznicze właściwości zielonej herbaty
Zielona herbata to jeden z najbardziej popularnych i najczęściej spożywanych napojów. Serwowana na gorąco rozgrzewa i poprawia nastrój. Podawana na zimno skutecznie gasi pragnienie i orzeźwia. Walory smakowe i właściwości uzależnione są od sposobu parzenia i zbioru. Atrybuty tego niezwykłego napoju zostały docenione już wieki temu. Zielona herbata zalecana jest na różne problemy zdrowotne oraz jako napój wzmacniający siły witalne.
Zielona herbata – właściwości i działanie
Uzdrawiające właściwości zielonej herbaty wykorzystywano już od tysiącleci. Leczniczy napar podawany był osobom cierpiącym na różnego rodzaju bóle oraz jako napój pobudzający. W medycynie ludowej w krajach azjatyckich herbata i związany z nią rytuał parzenia i spożywania jest ważną ceremonią, do której przykładana jest szczególna uwaga. W zależności od gatunku, pory zbioru i sposobu parzenia herbata może być spożywana, jako napój uspokajający lub dodający energii. Witaminy (A, B, C, E) oraz mieszczące się w herbacie mikroelementy, polifenole i kofeina wykazują korzystne działanie na organizm ludzki. Zielona herbata polecana jest osobom na diecie odchudzającej – właściwości moczopędne pomagają usunąć toksyny z organizmu i przyspieszają przemianę materii. Systematyczne spożywanie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko związane z wystąpieniem nadciśnienia i chorobami serca. Minimalizuje ryzyko związane z zachorowalnością na choroby nowotworowe, chorobą Alzheimera, demencją starczą, cukrzycą itp.
Szerokie spektrum działania oraz zawarte w herbacie polifenole o silnym działaniu antyoksydacyjnym sprawiają, że herbata polecana jest, jako naturalny środek opóźniający procesy starzenia organizmu i przywracający siły witalne.