Mały poradnik przechowywania kawy w warunkach domowych
Kawa, by na dłużej pozostała świeża i aromatyczna, powinna znaleźć swoje miejsce w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Jest to podstawowa zasada jej przechowywania. Niestety, istnieją przekonania, jest ich wiele, co do tego jak kawa powinna być prawidłowo przechowywana. Nie zawsze są one prawdziwe.
Tak więc lodówka? A może zamrażarka? Czy i ewentualnie kiedy, kawa traci swoją przydatność do picia?
Skoro są pytania, znajdą się też odpowiedzi.
Jak przechowywać kawę?
Przechowywanie kawy, wbrew pozorom, ma znaczenie. Wpływa na jej smak, zapach, aromat. Kawa łatwo pochłania zapachy. Często tego nie wiemy lub zwyczajnie o tym zapominamy bądź nie zwracamy na to uwagi. Tak więc lodówka to najgorsze, możliwe miejsce, w którym możemy przechowywać kawę. Dlaczego? Do lodówki trafia zazwyczaj żywność o intensywnym zapachu. Kawa, która pachnie szynką lub kiełbasą to już nie jest to samo… W lodówce nie tylko pachnie ale bywa w niej też wilgotno. Wilgoć negatywnie wpływa na późniejszy smak kawy.
Czy zatem lepszy jest przezroczysty pojemnik? Też nie jest to pomysł trafiony w dziesiątkę. W przezroczystym słoiku, nawet szczelnie zamkniętym, nasza kawa narażona jest na światło, które jest dla niej tak samo szkodliwe.
Jeżeli mówimy już o opakowaniu, jeżeli będzie ono nieszczelne, ziarna kawy stracą swoją świeżość zaraz po ich uprażeniu. Ponadto kawa w takich warunkach, szybko zwietrzeje.
Być może słyszałeś lub słyszałaś o zamrażaniu kawy. Zamrożona kawa, poddana procesowi rozmrażania wchłonie część wody a ta obniży jej naturalną jakość i smak.
Jeżeli Twoja kawa zwietrzała i nie przypomina w smaku oryginału, wyrzuć ją do śmieci. Wykorzystaj do tego celu kosz na odpadki organiczne Jest w tym dodatkowy plus, ponieważ kawa pochłonie przykry zapach, jaki wydzielają śmieci.
Przechowywanie mielonych ziaren kawy
To, co różni kawę ziarnistą od mielonej jest to, iż kawa mielona szybciej traci swój smak i niepowtarzalny aromat. Pokojowa temperatura, szczelne i najlepiej nieprzezroczyste opakowanie to najlepsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o jej przechowywanie. Taki pojemnik powinien się znaleźć w suchej szafce kuchennej, która nie jest narażona na intensywne światło lub bliskość kaloryfera, szczególnie w sezonie grzewczym. Na rynku dostępne są próżniowe pojemniki, przeznaczone specjalnie do przechowywania w nich naszej ulubionej kawy. Taki pojemnik za pomocą silnika lub pompki, odsysa powietrze. Jednak nawet najlepiej przechowywana kawa – czy to całe ziarna czy zmielone – w każdych warunkach, szybciej lub wolniej, ale jednak traci ostatecznie swoją głębię.
Zaopatrywanie się w mniejsze ilości, które jesteśmy w stanie zużyć w ciągu maksymalnie dwóch tygodni jest najsensowniejszym rozwiązaniem. Kawa, która pozostaje fabrycznie zamknięta w swoim pierwotnym opakowaniu jest przydatna do spożycia przez okres dwóch lat.